کتاب حرفه ای شوید – اریک وور

کتاب حرفه ای شوید - اریک وور

کتاب حرفه ای شوید – اریک وور رو احتمالا خیلی ها میشناسن بخصوص اون دسته از کسانی که توی بازاریابی شبکه ای فعالیت دارن. سوال اینه که آیا من هم دارم وارد این کسب و کار میشم؟ نه.

چرا این کتاب؟!

الان میگم چرا این کتاب رو دارم معرفی میکنم. من هیچ علاقه ای به بازاریابی شبکه ای ندارم و اصلا فیلد کاری من نیست. اما چند سال پیش که دیگه کتابها میخواست خیلی گرون بشه، من رفتم و بیش از ۲۰ کتاب رو خریدم. دیگه کتابی نبود تو اون نمایشگاه کوچیک که بدردم بخوره و نخریده باشم وگرنه بازم میخریدم. 😀

همونطور که گفتم بازاریابی شبکه جزو اصول و آرمانها و هدف های من تو زندگیم نیست. بهترین های این حرفه هم نمیتونن منو مجاب کنن تو این رشته پا بزارم. واسم این سوال بود که چطور این افراد میتونن به اصطلاح مردم رو پرزنت کنن؟ به اونا بقبولونن که این یه کار خوبه. چیکار میکنن؟ چه راهی دارن؟

از نظر من چیز بازاریابی شبکه ای مزخرفیه (با عرض پوزش). این شاید واقعیت این کسب و کار نباشه ولی نظر منه و نمیتونم نظرمو عوض کنم. پس بازم سوال اینه : چطور اینا میتونن اینقدر نفوذ کنن؟ همین باعث شد این کتاب رو بخونم تا ازشون یاد بگیرم.

شاید شما هم توی بعضی از این کلیپها دیده باشین یه سری آدم با انگیزه دارن داد میزنن که ما میتونیم. همه با هم با انرژی و یه رهبر هم دارن که همون بالا سری شون هست تو این هرم.

چی تو این کتاب بود که خوب بود و ارزش یاد گرفتن داره؟

خب من مطالب خوبی ازش یاد گرفتم. خوشحالم که کتاب رو خوندم هر چند خوندن کتابی که زیاد تو فیلد کاری نیست جذاب هم نیست. به شما هم میگم رمز و راز کارشون چی هست.

همونطور که روی جلد هم می بینید نوشته : ۷ مهارت برای حرفه ای شدن در بازاریابی شبکه ای. اریک وور یکی از حرفه ای های این بازار هست و توی بیش از ۱۵ میلیون دلار درآمد داره. شرکتش توی بیش از ۶۰ کشور دنیا توزیع کننده داره.

کتاب حرفه ای شوید – اریک وور

چیزایی که تو این کتاب برای یاد گرفتن خوبه

 1. کتاب میگه اول سعی کن حرفه ای باشی. برای اینکه حرفه ای باشی باید مداومت داشته باشی. برای اینکه حرفه ای باشی باید سعی کنی مهارتهات رو افزایش بدی که این با تمرین مثلا ۴ ساعت در روز شاید ۷ سال زمان ببره.
 2. اون ۷ مهارت، پیدا کردن مشتری و کمک و پیگیری اون تا نهایتا به استقلال رسوندن مشتری که خودش از پس همه کارهاش بر بیاد، هستن. مسئله مهم تو این کار پیگیری هست. خیلی از این کسایی که پیگیری میکنن و دیدین حتمن خیلی مزاحمت ایجاد میکنن. در حالی که تو روشی که اریک وور میگه مزاحمتی ایجاد نمیشه.
 3. مسئله مهم دیگه اینه که کارش رو تبدیل به یه چالش لذت بخش کرده و از هر لحظه ش لذت میبره.
 4. یکی از مهمترین مواردی که به آن اشاره میکند این است که رویدادها و گردهمایی ها بسیار مهم هستند. با حضور اینترنت خیلی از افراد فکر میکنند که ارتباطات این چنینی دیگر اثر ندارد. اینکه همه از نقاط مختلف به یک نقطه سفر کنید و در یک گردهمایی دور هم جمع شوند. او موثر ترین کارها را این می داند. چرا که مردم با موارد زیادی روبرو میشوند. با انسانهایی شبیه به خودشان. با مواردی که افکار آنها را مهر تایید می زند. انسانها همیشه به دنبال تایید گرفتن از دنیای اطراف شان هستند. ارتباطات همیشه موثر است.
 5. یکی دیگر از مهارتها در جذب مخاطب این است که به آنها آموزش دهند. آموزش دادن و انتقال تجربه باعث می شود که همگروهی های شان بسیار موثر تر ظاهر شوند و کیفیت بهتری داشته باشند.
 6. آموزش دادن یک چیز باعث می شود که شما بر آن مورد آموزشی مسلط شوید و چه چیزی بهتر از این. او می گوید با آموزش دادن علاوه بر ایجاد روابط بیشتر می توانید تیز تر و باهوش تر شوید. چون تسلط پیدا میکنید و حتی راه های جدیدی را هم کشف می کنید.
 7. او همچنین همدل شدن و پاسخ به سوالات مشتری ها را نیز توصیه میکند. سوال کردن ها فرصتی است که به شما داده می شود که توضیحات بهتر و بیشتری ارائه کنید. مشتری ها برای آنها دو دسته اند یا به خود باور ندارند یا به بازاریابی شبکه ای که با همدلی می توانید سوالات شان را جواب دهید.
 8. داستان های متنوعی که شامل تجربیات او هستند هم بسیار آموزنده و جذاب هستند. داستان قاطع بودن، سر وقت بودن و… او می گوید از قدرت داستان ها برای انتقال استفاده کنید تا مشتری متقاعد شود.
 9. در آموزش و فهماندن مطالب از نوعی “گوش دادن فعال” هم استفاده می کند که من در کتاب بعدی یعنی کتاب “فرهنگ تفاهم” به آن خواهم پرداخت.
 10. او اهمیت داشتن ابزارهای مناسب را هم تاکید میکند. هر کسب و کاری به ابزارهای روز نیاز دارد.
 11. مسئله بعدی این است که آدمهای سمی و انرژی منفی دهنده را از خود دور کنید و آدمهایی را به اطراف خود جمع کنید که شما را بالا ببرند. همه ما اطرافمان آدمهایی داریم که همیشه سعی می کنند ما را در مسیری که خودشان هستند بکشانند. این آدمها را از خود دور کنید تا بتوانید رو خود تمرکز داشته باشید. چرا که تمرکز روی مهارتهاست که ما را به جلو پیش می برد و ما را حرفه ای می کند.
 12. آخرین چیز جالبی که برای شما می گویم این است. او می گوید مفهوم آزادی را درک کنید. آزادی در کسب و کار مثل زندگی یک بچه است که هر وقت دوست داشت از خواب بیدار می شود با هر کسی خواست ارتباط می گیرد و هر وقت حسش بود کار می کند. او می گوید بازاریابی شبکه شما را به این آزادی می رساند. پس باید برای آن بهایی بدهید که شامل استقامت در زمانی است که همه سعی دارن شما را از مسیر منحرف کنند.
 13. این برای همه کسانی که به دنبال خودیاری و توسعه فردی هستند آشناست. در مسیر پیشرفت فقط آنهایی که مثل شما هستند شما را درک می کنند و بقیه فقط شما را نفی می کنند. چون دقیقا کارهایی را انجام می دهید که بقیه از انجام آنها فرار کرده اند. شما معمولی نیستید. هر چند معمولی بودن هم چیز بدی نیست. ولی هر کسی باید همان چیزی باشد که میخواهد. اینجا دقیقا منظور اریک وور همین است. این بخش سخت ماجراست که باید مقاومت کنید.

نتیجه

خیلی از مواردی که در بالا و در کتب گفته شده رو شما می تونید توی سازمان، شرکت و اداره خودتون هم اجرا کنید. در واقع من با خودم گفتم حتمن توی عملکردشون موارد موثری دارن که می تونن پیشرفت کنن. خیلی از موارد از جمله مسئله نحوه پیگیری که یه نوع از مهارت چند مرحله رو معرفی میکنه یکی از بهترین و زیباترین چیزهایی بود که من خوندم. پیگیری مهمه ولی یاد گرفتن نحوه اجراش بسیار مهم تره. شما هم حتمن کتاب رو بخونید و به این خلاصه اکتفا نکنید.

کتاب حرفه ای شوید – اریک وور

اطلاعات کتاب

مترجم : امیرحسین رضایی
ناشر : مهرگان قلم
چاپ اول، تهران ۱۳۹۶
۱۸۷ صفحه

لینک مشاهده سایر کتاب ها و منابع خودیاری

اینستاگرام ما : payamerooz@

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

مدیریت

درباره نویسنده: مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *