کتاب بازآفرینی بازارها – جان مک میلان

کتاب بازآفرینی بازارها - جان مک میلان

کتاب بازآفرینی بازارها – جان مک میلان ، تاریخ طبیعی بازارها.

مقدمه

این کتابی است ارزشمند که خواندن آن کاری است اجباری برای همه فعالان بازار! اصطلاح بازار چیزی است که بنظر خیلی ها آشناست ولی وقتی بازار را در سطح کلان تری می بینیم، دیگر معنایی آسان و راحت نیست.

جان مک میلان با تحقیق در بازارهای محلی و مختلف دنیا در صدد برآمده تا شناخت بهتری از مکانیزم بازارها پیدا کند. او معتقد است با این تحقیقات به نتایج مهمی رسیده که بازارها به چه شکلی کار می کنند.

بازارهای خوب و بد

بازارها باید خوب کار کنند تا موثر باشند. بازاری خوب کار می کند که طراحی درستی داشته باشد. بازاری که طراحی درستی دارد این ۵ مؤلفه در آن وجود خواهد داشت :

  1. اطلاعات در آن آزادانه گردش دارد.
  2. به مردم در مورد عمل به قول هایشان می توان کاملا اعتماد کرد.
  3. رقابت تقویت می شود.
  4. حقوق مالکیت محفوظ است، اما نه بیش از حد.
  5. آثار جانبی بر اشخاص ثالث محدود است.

آیا مکانیزم بازارها برای همه چیز کافی است؟

مک میلان معتقد است بازارها بخودی خود نمی توانند همه مسئولیت یک اقتصاد را بر عهده بگیرند. بازارها اگر خوب کار کنند مشکلات زیادی از جمله فقر را از سر راه بر میدارند.

در اقتصادها دولتها نیز دخالت دارند. مک میلان در کتابش می گوید، دولت نه باید آنقدر در اقتصاد دخالت داشته باشد که بیشتر اقتصاد را در مالکیت خود بگیرد و نه باید آنقدر کوچک باشد که اقتصاد رها شده باشد. در واقع بازارها بخودی خود می توانند راه شان را پیدا کنند. دولت باید با وضع قوانین بازارها را کنترل کند و از اثرات جانبی بر اشخاص ثالث جلوگیری کند.

کتاب بازآفرینی بازارها – جان مک میلان ، تاریخ طبیعی بازارها.

بازارهای “بالا به پایین” و “پایین به بالا”

بازارها در بخشهایی از جامعه بدون نظارت دولت ها هم میتوانند بخوبی کار کنند. بازارهای دستفروشی، جمعه بازارها، بازار ماهی و… از این دست بازارها هستند که تا حدود زیادی براحتی می تواند خود را اداره کنند. با قوانینی که خودشان تدوین می کنند و به آن احترام می گذارند. این بازارها را اصطلاحا بازارهای “پایین به بالا” می نامند.

بازارهای بزرگتری هم هستند که نیازمند دخالت دولت می باشند. دولت باید با وضع مالیاتها و همچنین دادن خدماتی به مالیات دهندگان هم قوانین مناسبی وضع کند و هم ناظر بر اجرای آن ها باشد. هیچ دستفروشی به دنبال خدمات دولتی نیست. آنها مالیات نمی دهند اما از خدمات دولتی هم بهره ای نمی برند. آنها هیچوقت بزرگ نمی شوند. چرا که بزرگ شدن شان، آنها را نیازمند کمک های دولتی می کند. این نوع بازارها را بازارهای “بالا به پایین” می نامند. این بازارها با دخالت مناسب دولت و همچنین قوانین پایین به بالای خودشان بخوبی طراحی و اجرا می شوند.

لیرالیسم، مارکسیسم ، کومونیسم

این مکاتب که حتمن با نام آنها آشنا هستید، مکاتب اقتصادی-اجتماعی هستند که سالیان سال توسط مردم دنیا تست شده اند.

مارکسیسم و کمونیسم

کتب مارکسیسم و کمونیسم معتقد هستند که نظام سرمایه داری و نظام بازار برای همگان مضر است. چرا که فقر را گسترش می دهد. آنها معتقدند امکان داشتن جامعه ای قوی با کمترین آسیب به اقشار مختلف آن با داشتن مالکیت خصوصی و نظام بازار امکان ندارد. آنها می گویند باید همه چیز در دستان قدرتمند دولت باشد. اما مک میلان به این موضع می پردازد. او می گوید نه در گذشته و نه در حال هیچ دولت یا سیستمی نمی تواند همه اطلاعات یک بازار را گردآوری و آن را مدیریت کند. حتی همین حالا که تکنولژی پیشرفت بسیاری داشته است. این باعث می شود اقتصاد بخوبی کار نکند. همان چیزی که برای مبارزه با فقر شروع شده بود، باعث فقیر تر شدن آنها می شود. او این را طنز تلخ این نوع تفکر می نامد.

لیبرالیسم

بر عکس، لیبرال های بسیار متعصب معتقدند که بازار باید همه چیز را در دست بگیرد. وقتی بازار همه چیز را در دست داشته باشد، دیگر دولت کاره ای نیست. اما حکومتی که دولت های بیش از حد معمول کوچک دارند نمی توانند اقتصادی خوب برای مردمشان به ثمر آورند. چرا که بازار نمی تواند آثار خود بر اشخاص ثالث را مدیریت کند. دولت باید این موارد را کنترل کند. مک میلان می گوید لیبرالها هم هیچ وقت نتوانسته اند بازار را بطور کامل از دولت جدا کنند. او می گوید این هم طنز تلخ نظام بازار و سرمایه داری است که خودشان باعث نابودی خوشان می شوند.

نتیجه

مک میلان معتقد است با توجه به شواهد، راهی این طرفی یا آن طرفی وجود ندارد. بهترین راه همان دموکراسی است. او با استناد به دو جمله مهم زیر می گوید لیبرالیسم یا به زبان بهتر نظام بازار وقتی بدرستی طراحی شده باشد می تواند بهتر از سایر نظامها عمل کند. اما با بازراهای نظارتی مناسب.

وینستون چرچیل : دموکراسی بدترین شکل دولت است؛ بجز تمام اشکال دیگری که هر از چندگاهی به کار گرفته شده اند.

ای ام فورستر : از دو نظر دموکراسی مورد تحسین است : اول اینکه دموکراسی تنوع را می پذیرد، دوم اینکه در دموکراسی اجازه انتقاد وجود دارد. این دو تحسین کافی هستند و هیچ مورد دیگری برای تحسین وجود ندارد.

مک میلان معتقد است که نظام بازار هم این دو ویژگی تنوع پذیری و انتقاد پذیری را دارد. بهمین دلیل در کاهش آثار بر اشخاص ثالث و همچنین بهبود وضعیت فقر هم بهتر عمل می کند. فقر در جایی کاهش می یابد که همه با هم پیشرفت کنند. همچنین نظام توزیع منابع هم با استفاده از قوانین خوب بهتر می شود. یعنی بازاری که خوب کار میکند.

اصلاحات اقتصادی

شاید این مورد چیزی باشد که امروزه ایران هم با آن دست به گریبان است. باید بدانید که اصلاحات اقتصادی براحتی و قابل اجراست. اما به همان میزان سخت است اگر بدرستی اجرا نشود.

نمونه های زیادی از تلاش برای اصلاح ساختار اقتصادی وجو دارد. تجربه موفق نیوزیلند که نهادهای بازار خوبی داشت اما متمرکز اداره نمی شدند. چین که گاها از راه حل های بومی و بدون شوک توانست اصلاحات اقتصادی موفقی را پشت سر بگذارد. و البته روسیه که هرگز نتوانست نظام بازار و اقتصاد خود را با شوک درمانی اصلاح کند. آنها با خصوصی سازی سریع، اصلاحات را نابود کردند. همچنین رشد سریع سنگاپور هم مثال زدنی است.

در این کتاب در مورد اصلاحات اقتصادی این ۴ کشور به تفصیل صحبت شده است. اگر بتوانید بر این مسائل اشراف داشته باشید بهتر می توانید آینده اقتصادی ایران را نیز پیش بینی کنید و بر اساس واقعیات کسب و کار خود را مدیریت کنید.

کتاب بازآفرینی بازارها – جان مک میلان

اطلاعات کتاب

مترجم : زهرا کریمی / ساعده عزیزی ثالث / جواد اقدس طینت
ناشر : نشر نی
چاپ اول، تهران ۱۳۹۷
۴۴۲ صفحه – توضیح اینکه تا صفحه ۴۰۳ متن کتاب است و مابقی یادداشت ها و منابع است.

توضیح اینکه : من در معرفی کتاب “تفکر، کند و سریع” به شما گفتم که انسانی جدید در حال به وجود آمدن است که هر چه بیشتر سعی دارد از محیط سیاه یا سفید بیرون آید و به منطقه خاکستری فکری وارد شود. این انسان دیگر به دنبال راه های فقط لیبرالیسم یا فقط کمونیستی نیست. او بدون هر پیش داوری به دنبال حقایق است و کمتر متعصب است. در این کتاب هم این رویکرد بخوبی مشهود است.

لینک مشاهده سایر کتاب ها و منابع خودیاری

اینستاگرام ما : payamerooz@

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

مدیریت

درباره نویسنده: مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *