معرفی کتاب “مرد واقعی” – نویسنده : دارن هاردی

معرفی کتاب “مرد واقعی” – نویسنده : دارن هاردی
این هم یک کتاب کوتاه دیگر است. نویسنده توانمند آن همان “دارن هاردی” است که کتاب پر فروش “اثر مرکب” را نوشته است. توصیه می کنم کتاب های دارن هاردی را حتما بخوانید.
دارن هاردی در این کتاب می گوید می خواهیم تولدی دوباره داشته باشیم و آن را “رنسانسی در میانسالی” می نامد. او می گوید دوره رنسانس برای مردان به معنی گذر از دوره جوانی خودخواهانه است که در آن خبری از خودآگاهی نیست. سرشار از مقایسه خود با دیگران و عطشی سیراب نشدنی برای رسیدن به چیزهای بیشتر و شکست دادن دیگران است. و همه این موارد برای این است که احساس بهتری نسبت به خودمان پیدا کنیم. حالا میخواهیم از این دوره بگذریم و به رنسانس برسیم و تولدی دوباره را تجربه کنیم.

گزیده هایی از کتاب

  • “لائو تزو” این دوران را با یک سوال توصیف کرده است : “آیا می توانید از ذهن تان فاصله بگیرید و در نتیجه همه چیز را درک کنید؟ بدون مالکیت، داشته باشید؛ بدون توقع، عمل کنید؛ رهبری کنید و سعی در کنترل نداشته باشید : این ویژگی والایی است.” چه بسا که این دوره می تواند بسیار شیرین تر از جوانی باشد برای شما.
  • در ادامه دارن هاردی به نقش تکنولوژی و همچنین نقش پر رنگ زنان می پردازد و نشان می دهد که قرن حاضر، قرن زنان است. چرا که عملکرد آنها بهتر از مردان است و پیشرفتهای چشمگیری داشته اند. او همچنین در زمینه رهبری هم نکات بسیار زیبایی بیان می کند.
  • او یک جمله تکان دهنده برای ما در این کتاب به هدیه گذاشته است : “در این قرن، همه چیز به شکل اساسی تغییر کرده است. از دنیا و جامعه گرفته تا بازار و فرهنگ کار. ولی هنوز خیلی ها سعی می کنند با رفتار مدیریتی قرن بیستمی شان همه چیز را به عقب برگردانند.”
  • همچنین از مسائل احساسی زنان هم صحبت کرده، نظیر آنچه در کتاب “مردان مریخی، زنان ونوسی” خواندیم. او معتقد است برای مرد بودن باید بدانیم که باید مردانگی ما از والدینمان بیشتر باشد. همچنین متوجه باشیم که تعاریف مردانگی در زمان حال نسبت به گذشته (زمان والدینمان) تغییر کرده است.

یک مثال جالب

یک مثال جالب هم در این کتاب می آورد که گفتن آن خالی از لطف نیست.

در ایران و کشورهایی جهان سومی می گویند همه تقصیرها به گردن زن است. حتی اگر مردی زنی را آزار دهد، حتمن آن زن باعث تحریک مرد بوده!

دارن هاردی می گوید : “یکی از مزایای مرد بودن این است که هیچوقت نشده که بخواهم از یک خیابان تاریک رد شوم و استرس داشته باشم که نکند سر پیچ بعدی، پسری ایستاده باشد و بخواهد حرف زشتی به من بزند…….” برای اینکه این وضعیت را درک کنیم او می گوید (خلاصه شده):

“فرض کنید بعنوان یک مرد وارد سیاره گوریل ها شوید. آنها به شکل حریصانه ای گرسنه هستند و براحتی می توانند با یک تنه شما را از پا در آورند. شما هیچ شانسی در مقابل آنها ندارید.  شما با وجود اینکه نمی دانید کدام شان و چه زمانی بخواهد آزارتان بدهد و نابودتان کند، مجبورید هر روز از بین شان رد شوید. زن بودن و زندگی کردن در بین مردان در چنین وضعیتی است!”
مثال زیبایی بود از تفاوت فکر جهان سومی ها و جهان اولی ها و قوانین محکمی که جهان اولی ها برای محافظت و مراقبت از زنان ایجاد کرده اند که جای تامل فراوان دارد.

اطلاعات کتاب

مترجم : شادی حسن پور
انتشارات : نگاه نوین
۷۸  صفحه
توضیح اینکه : تصویر جلد مربوط به چاپ اول، ۱۳۹۷هست.

معرفی کتاب “مرد واقعی” – نویسنده : دارن هاردی

لینک مشاهده سایر کتاب ها و منابع خودیاری

اینستاگرام ما : payamerooz@

این مطالب رو هم پیشنهاد می‌کنیم ببینید

مدیریت

درباره نویسنده: مدیریت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *